Město se dohodlo s církví na správě majetku

Město se dohodlo s církví na správě majetku

Prostějov – Socha, zvonice, kaplička. Právě o těchto věcech jednali prostějovští radní s vrahovickou farností. Výsledek dohody? Město daruje církvi sochu svatého Jana Sarkandra a pronajme jí zvonici a kapličku, o které se bude církev starat. „Žádostem vrahovické farnosti jsme plně vyhověli,“ shrnul náměstek primátora Jiří Pospíšil.
Sochu svatého Jana Sarkandra, která patří do seznamu kulturních památek, město získalo před čtyřmi roky poté, co ji někdo nalezl na ulici. Radní museli půl roku čekat, zda se o ni původní majitel nepřihlásí. O sochu však neměl nikdo zájem, a stala se tedy majetkem města. „Podle znaleckého posudku má hodnotu 151 500,“ uvedl náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil.
Kamenná barokní socha světce v životní velikosti, která pochází přibližně z roku 1747, je nyní uložená na farní zahradě ve Vrahovicích. V dubnu se na magistrát obrátil administrátor Římskokatolické farnosti ve Vrahovicích s žádostí, aby socha přešla do majetku církve. Požadavek církve podpořil i osadní výbor této městské části. „Darovat tuto památku církvi je podle mého názoru nejlepší cesta k její důstojné obnově. Majetek se má navracet jeho původním vlastníkům,“ zdůraznil Jiří Pospíšil.
Město se s církví také dohodlo na pronájmu zvonice a kapličky v Čechůvkách. „Zvonice i kaplička sv. Otýlie budou sloužit k bohoslužebným účelům. Církev bude hradit náklady na běžnou údržbu a chránit vypůjčený majetek. Byla to naše podmínka bezplatného pronájmu obou staveb,“ vysvětlil náměstek primátora. Změn se dočká i kaple svaté Annyv Čechovicích, kterou se město rozhodlo opravit. „Je nutné opravit interiér kapličky, protože zde vzlíná vlhkost a opadává omítka,“ vysvětlil náměstek primátora Zdeněk Fišer. Novou tvář dostane kaplička pod rukama kamenosochaře Emila Millera, který spočítal opravu na 270 tisíc korun.

Prostějovský Deník, 5. 8. 2014, (ham)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Testimonials  |  Info: There are no items created, add some please.